Fiskus nie doręczy decyzji spółce bez zarządu

Organ podatkowy nie może doręczyć decyzji spółce, która nie posiada zarządu – wskazuje WSA w Olsztynie. Fiskus powinien wystąpić do sądu z wnioskiem o ustanowienie kuratora. W grę nie wchodzi również pokwitowanie odbioru od osoby upoważnione do odbioru korespondencji ani prokurenta.

Brak zarządu przeszkodą w doręczeniu

Czasami wydaje się, że spółka jest w stanie sobie świetnie przez jakiś czas radzić bez członków zarządu. Bieżącymi sprawami zajmują się pracownicy oraz inni funkcjonariusze średniego szczebla. System udzielonych pełnomocnictw oraz zbudowanej hierarchii powoduje,  że wyższego kierownictwa nie trzeba angażować w sprawy codzienne. Okazuje się jednak, że w niektórych sprawach nawet najlepiej zbudowana struktura organizacyjna nie zastąpi obsady zarządu. Zdaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, tak właśnie się dzieje w przypadku doręczania decyzji podatkowych.

Sprawa badana przez sąd dotyczyła przypadku, w którym organ podatkowy miał problem z doręczeniem decyzji spółce, która nie posiadała zarządu. Z uwagi na to, że nikt przesyłki pocztowej nie podejmował, po dwukrotnym awizowaniu fiskus uznał, że pismo zostało prawidłowo doręczone. Wszak przepisy ordynacji podatkowej przewidują właśnie taki „zastępczy” tryb doręczeń. Stanowisko urzędu zaskarżyła spółka i sprawa finalnie trafiła do sądu.

Ustanowienie kuratora obowiązkiem urzędu

WSA w Olsztynie przyznał, że faktycznie przepisy przewidują możliwość uznania doręczenia za skuteczne w przypadku przekazania pisma osobie upoważnionej do odbioru korespondencji lub prokurentowi, a w razie ich nieobecności – po dwukrotnym awizowaniu. Jednocześnie sąd zwrócił uwagę, że od tego trybu istnieją wyjątki. Jednym z takich wyjątków jest doręczanie pism spółkom, które nie mają zarządu. W takim wypadku przepisy nakazują doręczyć przesyłkę kuratorowi wyznaczonemu przez sąd. Zdaniem WSA w braku zarządu – kurator jest jedyną drogą dla urzędu skarbowego. W grę nie wchodzi ani doręczenie osobie upoważnionej, ani dwukrotne awizowanie.

Jak wynika ze stanowiska WSA, urząd nie może pójść drogą na skróty. Sam fakt tego, że zarząd spółki pozostaje nieobsadzony zmusza fiskus do wystąpienia z wnioskiem o ustanowienie dla spółki kuratora. Brak organów oznacza, że brak jest możliwości przyjęcia korespondencji kierowanej do spółki. Wyrok nie jest jeszcze prawomocny, ale rygorystyczny pogląd potwierdza się w innych rozstrzygnięciach Naczelnego Sądu Administracyjnego. Rygorystyczne podejście WSA z pewnością stanowi silną linię obrony spółek przed działaniami administracji skarbowej