Fundacja rodzinna może prowadzić najem krótkoterminowy – orzeka WSA

Fundacja rodzinna może prowadzić najem krótkoterminowy – tak wynika z ostatniego rozstrzygnięcia WSA w Gdańsku. Sąd administracyjny uchyla stanowisko fiskusa. Zdaniem sądu, przepisy prawa nie dają podstaw do ograniczania działalności fundacji tylko do najmu długoterminowego.

Kłopotliwy najem krótkoterminowy

Przedmiotem rozstrzygnięcia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku była kwestia tego, czy fundacja rodzinna może trudnić się najmem krótkoterminowym. Przypomnijmy, fundacje rodzinne nie mogą zajmować się dowolnym rodzajem działalności gospodarczej. Fundacja zasadniczo ma pełnić rolę pasywnego inwestora, tzn. nie ma prowadzić aktywnej działalności gospodarcze. Do działalności pasywnej zaliczono między innymi najem, dzierżawę lub udostępnianie mienia do korzystania. Katalog działalności dopuszczalnej dla fundacji jest o tyle istotny, że wykroczenie poza ten zakres generuje sankcyjną stawkę CIT na poziomie 25%.

Pomimo, wydaje się, jasne brzmienia przepisu – kością niezgody z fiskusem był najem krótkoterminowy. Zdaniem organów podatkowych, takie usługi zbliżają się do usług hotelarskich i nie mogą być przedmiotem działalności fundacji rodzinnej. Tylko najem zawierany na dłuższe okresy czasu, w ocenie organów podatkowych, były akceptowalny dla fundacji rodzinnej.

WSA zezwala fundacji rodzinnej na najem krótkoterminowy

Z odsieczą przeciwko nieuzasadnionym zabiegom interpretacyjnym fiskusa przybywa WSA w Gdańsku. Sąd wskazał, że najem krótkoterminowy nie został kompleksowo uregulowany w polskim porządku prawnym. Prawną podstawą umów najmu krótkoterminowego są przepisy ogólne dotyczące najmu zawarte w Kodeksie cywilnym. Krótkoterminowy najem lokali mieszkalnych, którego dotyczą zasady ogólne najmu zawarte w Kodeksie cywilnym podlega jedynie innym wymogom rejestracyjnym niż umowy najmu lokali mieszkalnych.

W świetle powyższego WSA przyznał, że brak jest podstaw do różnicowania skutków podatkowych najmu i najmu krótkoterminowego w odniesieniu do fundacji rodzinnych. W przepisach opisujących dopuszczalność zajmowania się najmem przez fundację rodzinną nie wprowadzono żadnych dodatkowych obostrzeń, do których nawiązują organu podatkowe. W szczególności nie zastrzeżono kryteriów zwyczajowego zawarcia umowy w formie pisemnej, uiszczenia kaucji zabezpieczającej oraz dłuższych okresów czasowych. Co więcej, przepis ten obejmuje również udostępnianie mienia do korzystania na innej podstawie niż najem lub dzierżawa. Powyższe potwierdza brak podstaw do wyłączenia z tej działalności krótkoterminowego najmu lokali.

W konsekwencji, zdaniem sądu, usługi najmu krótkoterminowego będą mieściły się w zakresie dozwolonej działalności fundacji rodzinnej i nie powinny zostać objęte sankcyjną stawką 25% CIT. Należy pamiętać jednak, że wyrok nie odnosił się do usług hotelarskich, które oprócz samego udostępniania mienia obejmują także usługi recepcyjne, gastronomiczne, czy też sprzątanie.

Wyrok nie jest jeszcze prawomocny. Wpisuje się on jednak w powoli budującą się linię oporu, wobec pierwszej fali negatywnych stanowisk fiskusa dot. szczegółów funkcjonowania fundacji rodzinnej.