Fundacja Rodzinna – prywatny fundusz inwestycyjny
Fundacja rodzinna może funkcjonować jako prywatny fundusz inwestycyjny. Dzięki zachętom podatkowym, fundatorzy mogą w sposób efektywny lokować i pomnażać swój majątek. Opodatkowanie odroczone jest do momentu wypłaty zysku, a i wtedy stawka 15% stanowi korzystną alternatywę.
Fundacja Rodzinna z zachętami podatkowymi
Fundacja rodzinna została wymyślona jako alternatywa dla zagranicznych instytucji zarządzania majątkiem rodzinnym. Przez lata w tym obszarze przodowały takie kraje, jak Luksemburg czy Szwajcaria. Żeby zachęcić polskich przedsiębiorców do korzystania z fundacji rodzinnej, rządzący postawili na dwa mechanizmy.
Po pierwsze, fundacja rodzinna jest elastycznym narzędziem, które można dostosować do swoich potrzeb. Dzięki wykorzystaniu fundacji rodzinnej, uniknąć można również ograniczeń, jakie wynikają z prawa spadkowego. Pozwala to zaplanować sukcesję w sposób skrojony na swoją miarę.
Drugą zachętą do korzystania z fundacji rodzinnej jest specyficzny system opodatkowania. Polski ustawodawca przewidział model premiujący reinwestycje. Właśnie z uwagi na to rozwiązanie, fundacja rodzinna zbliża się do prywatnego funduszu inwestycyjnego.

Reinwestycje nieopodatkowane i korzystna stawka
Korzystny model opodatkowania przewidziany jest dla działalności pasywnej, do jakiej fundacja rodzinna została przeznaczona. Fundacja rodzinna może m.in. zajmować się wynajmowaniem aktywów (np. budynków czy lokali), inwestowaniem na rynkach kapitałowych (akcje, obligacje czy inne instrumenty finansowe) czy też inwestowaniem w spółki.
Dochody fundacji rodzinnej (z pewnymi wyjątkami) w momencie ich wypracowania są zwolnione z podatku dochodowego. Oznacza to, że fundacja rodzinna może obracać powierzonymi jej środkami, wchodzić i wychodzić z inwestycji, nie patrząc na efekty podatkowe swoich działań. Środki zaoszczędzone na podatkach, fundacja może wykorzystywać w celu powiększenia swoich inwestycji.
Opodatkowanie powstaje dopiero w momencie wypłacania środków z fundacji rodzinnej. Przy wypłacie świadczenia na rzecz beneficjentów fundacja płaci 15 proc. CIT od kwoty wypłaconej. Jest to więc model podobny do estońskiego CIT’u, gdzie opodatkowanie zysków następuje dopiero na etapie ich konsumpcji.
Fundator, a także beneficjenci fundacji rodzinnej należący do jego najbliższej rodziny (małżonek, zstępni, wstępni, rodzeństwo a także pasierbowie, ojczym i macocha) nie płacą żadnego dodatkowego podatku od takiego świadczenia. Beneficjenci spoza tego grona zapłacą dodatkowy 15% PIT.
Oznacza to, że nie tylko podatek dochodowy zostaje odroczony w czasie, ale również stawka podatkowa jest bardziej korzystna. Ten mechanizm zachęt podatkowych czyni fundację rodzinną ciekawą alternatywą dla wielu innych rozwiązań sukcesyjnych.