Kryzys w TK dotyka branży aptekarskiej

Trybunał Konstytucyjny uchylił nowelizację prawa farmaceutycznego znaną jako Apteka dla Aptekarza 2.0. Przepisy wprowadziły zakaz przejmowania aptek przez podmioty inne niż farmaceuci jak i również, gdy farmaceuta posiada co najmniej cztery apteki ogólnodostępne. TK zakwestionował procedurę uchwalania przepisów jako niezgodną ze standardami demokratycznymi. Problem proceduralny dotyka jednak także samego wyroku TK. Nie został on ogłoszono w Dzienniku Ustaw…

Trybunał Konstytucyjny w obronie konsolidacji rynku aptekarskiego

Przepisy tzw. „Apteki dla Aptekarza 2.0.” (AdA 2.0.) wprowadzono w lipcu 2023 r. Regulacja przewidywała daleko idące ograniczenia w konsolidacji rynku farmaceutycznego. Zakazano przejmowania apteki przez podmioty inne niż farmaceuci. Niemniej, sami aptekarze również zostali ograniczeni w nabywaniu kolejnych placówek. Pojedynczy farmaceuta mógł posiadać maksymalnie 4 apteki ogólnodostępne. AdA 2.0. zaciągnęła hamulec w procesie konsolidacji aptek. W przeciwieństwie do tego, co się dzieje np. na rynku medycznym, fundusze i inwestorzy branżowi stracili możliwość budowy sieci aptek.

Ustawa została wprowadzona w życie w „trybie przyśpieszonym”. Parlament poszedł na skróty dorzucając regulację do rządowego projektu ustawy o ubezpieczeniach eksportowych (sic!). Prezydent Andrzej Duda wprawdzie podpisał nowe przepisy, ale skierował nowelę do Trybunału Konstytucyjnego w ramach kontroli następczej. Prezydent zgłosił swoje zastrzeżenia zarówno co do procedury uchwalania nowelizacji, jak i również zgodności z zasadą ochrony interesów w toku.

Zawirowania w TK nie pomagają aptekarzom

18 września 2024 r. TK wydał wyrok, w którym stwierdził, że nowelizacja prawa farmaceutycznego narusza przepisy Konstytucji. TK przytoczył jednak przepisy ustrojowe dotyczące zasad uchwalania nowego prawa, nie ustosunkowując się do zarzutów dot. samej idei wprowadzenia ograniczeń na rynku farmaceutycznym.

Kłopoty proceduralne dotykają jednak nie tylko farmaceutów. W niemniejszych opałach jest samo orzeczenie Trybunału. Wyrok, zapadł i został opublikowany na stronie internetowej TK. Z uwagi jednak na kryzys dotyczący obsady Trybunału, wyrok (już kolejny) nie został formalnie ogłoszony w Dzienniku Ustaw, choć tego wymaga Konstytucja. W konsekwencji sytuacja rynku farmaceutycznego jest jeszcze mniej jasna, niż przed rozstrzygnięciem…