Nowy rok, nowe PKD 2025

Na nowy rok Rada Ministrów postanowiła wprowadzić nowe PKD. PKD 2025 obejmuje nowe kody działalności gospodarczych stosowanych w statystyce publicznej. Dla wielu PKD to przykład siermiężnej biurokracji, z której niewiele wynika. Bywa jednak, że PKD rozstrzyga o olbrzymich pieniądzach…

Czym jest PKD i po co je zmieniać?

Polska Klasyfikacja Działalności to systematyka działalności gospodarczych stosowana w statystyce publicznej, ewidencji oraz rachunkowości. Przedsiębiorca rejestrując działalność podaje kody PKD, które  opisują rodzaj prowadzonej działalności. PKD pojawia się we wpisach w Krajowym Rejestrze Sądowym jak i w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Długie listy PKD znajdziemy w statutach spółek, czy innych podmiotów gospodarczych.

Obecnie obowiązuje klasyfikacja z 2007 r. Od 2025 r. wchodzi w życie nowa klasyfikacja, lepiej dostosowana do realiów rynkowych, technologicznych oraz społecznych. Klasyfikacja PKD 2025 będzie obejmowała nowe rodzaje działalności, które pojawiły się w gospodarce w ostatnich latach oraz zapewni zharmonizowanie statystyk gospodarczych w ramach Unii Europejskiej w takich dziedzinach, jak gospodarka cyfrowa, gospodarka cyrkulacyjna czy bio-gospodarka.

Co należy zrobić?

Podmioty rozpoczynające działalność od nowego roku będą podawały swoje PKD już według klasyfikacji PKD 2025 r. Firmy już funkcjonujące przy okazji najbliższej zmiany w KRS, CEiDG lub REGON przy okazji będą musiały zaktualizować swoje wpisy i dostosować opis przedmiotu działalności do nowej nomenklatury. Warto pomyśleć o tym zawczasu bo już wcześniej zdarzało się, że sądy rejestrowe wymagały dostosowania umowy spółki/statutu przed złożeniem wniosku o wpis korekty PKD.

Z reguły odpowiednie opisanie PKD nie ma dla biznesu przełomowego znaczenia, a raczej stanowi formę biurokratycznego obowiązku. Są jednak momenty, w których pozornie błahy wpis PKD stanowi o dalszym istnieniu firmy. PKD nabiera dużej wagi (aż przesadnej) w przypadku dotacji lub pomocy publicznej. Nabory do programów subwencyjnych mogą w swoich kryteriach przewidywać warunek w postaci prowadzenia określonej działalności z listy kodów PKD. Brak odpowiedniego kody (nawet jeżeli spółka zajmuje się taką działalnością) może oznaczać szlaban dla subwencji. Szkoda potknąć się o taką, pozornie nieistotną przeszkodę…