Pierwsze owoce deregulacji – dobre wieści dla przedsiębiorców

W życie weszły już pierwsze zmiany, które wynikają z pakietu ustaw deregulacyjnych. To dobra wiadomość dla przedsiębiorców – celem nowych regulacji jest zmniejszenie obciążeń administracyjnych i zwiększenie pewności prawnej prowadzenia działalności gospodarczej.

Mniejsze oferty publicznej bez obowiązku pośrednictwa

25 lipca 2025 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. W wyniku przyjęcia tych zmian zniesiono obowiązek korzystania z usług firmy inwestycyjnej przy ofercie publicznej papierów wartościowych, których wartość – liczona wraz z wcześniejszymi emisjami z ostatnich 12 miesięcy – nie przekracza 1 miliona euro.

Dzięki temu mniejsze spółki zyskały łatwiejszy dostęp do rynku kapitałowego, bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów wynikających z obowiązku ustanowienia pośrednika na potrzeby przeprowadzanej oferty publicznej. To ważny krok w stronę wspierania rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw.

Większa elastyczność w kontrolach skarbowych

W ramach pakietu deregulacyjnego wprowadzono również zmiany w ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej oraz w ustawie o podatku od towarów i usług. W wyniku wprowadzonych zmian przedsiębiorca może złożyć korektę deklaracji podatkowej nie tylko po zakończeniu, ale również w trakcie kontroli celno-skarbowej. Wskazane zmiany weszły w życiem z dniem 1 października 2025 r. To duże ułatwienie, które daje przedsiębiorcom więcej elastyczności i możliwości szybszego reagowania na stwierdzone nieprawidłowości.

Jakie jeszcze zmiany mogą wpływać na funkcjonowanie spółek?

Aktualnie trwają prace legislacyjne dotyczące m.in. zniesienia obowiązku równoległej publikacji tych samych informacji w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, reformy zasad odpowiedzialności podmiotów zbiorowych oraz łagodzące odpowiedzialność członków zarządu spółek korporacyjnych. Wszystkie te zmiany mogą wpłynąć istotnie na zmniejszenie ryzyk prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.