Powstanie rządowy portal cen mieszkań – DOM
Zgodnie z projektem nowelizacji powstanie rządowy portal cen mieszkań – DOM. Dzięki uruchomieniu platformy, osoby zainteresowane zakupem mieszkania uzyskają dostęp do wiarygodnych i aktualnych danych o cenach transakcyjnych. Takie rozwiązanie istotnie przyczyni się do zmiany pozycji negocjacyjnej nabywców.
Portal cen mieszkań – DOM
Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy nowelizacyjnej, na bazie którego ma zostać uruchomiony portal DOM.
Dziś osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mieszkaniowych w Polsce nie mają dostępu do wiarygodnych i aktualnych danych o cenach transakcyjnych mieszkań. Ceny publikowane m.in. przez komercyjne portale ogłoszeniowe są najczęściej cenami ofertowymi, które mogą znacząco odbiegać od wartości rynkowych i mogą być też podatne na manipulacje. Aby ułatwić decyzje zakupowe, w oparciu o wiarygodne dane dotyczące cen transakcyjnych, niezbędne jest zbudowanie portalu o zasięgu ogólnokrajowym, aktualizowanego na bieżąco i z uwzględnieniem przeprowadzanych transakcji zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego
Portal DOM będzie prowadzony przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. UFG już obecnie gromadzi dane dotyczące transakcji na nieruchomościach i ma wypracowane kanały komunikacyjne z deweloperami i bankami. W portalu DOM będą gromadzone dane zarówno z rynku pierwotnego (głównie od deweloperów) jak i rynku wtórnego (z Krajowej Administracji Skarbowej).
Kto będzie miał dostęp do portalu DOM?
Dostęp do portalu DOM będzie powszechny, ale ograniczony do informacji statystycznych i zagregowanych. Portalu udostępni dane dotyczące cen transakcyjnych lokali mieszkalnych i domów jednorodzinnych na rynku pierwotnych i wtórnym w oparciu o wprowadzone parametry. Portal umożliwi wprowadzanie zapytań w oparciu o takie parametry jak lokalizacja, okres, typ rynku, rodzaj nieruchomości, liczba pokoi, powierzchnia użytkowa, umiejscowienie na danej kondygnacji etc. Wynik zapytania użytkownika będzie generowany na podstawie co najmniej 6 transakcji.
Dane gromadzone w Portalu będą objęte ochroną danych osobowych. Dane osobowe nabywcy (w tym PESEL), numer księgi wieczystej oraz dane identyfikujące akt, będą całkowicie usuwane z systemu z upływem 6 lat od ich przekazania.
Portal DOM przyczyni się do zwiększenia transparentności na rynku nieruchomościowym. Efekt portalu może przełożyć się na sytuację zarówno osób szukających mieszkania dla siebie, jak i również pod potencjalne inwestycje.
Kiedy portal DOM wejdzie w życie?
Droga do utworzenia portalu DOM jest jeszcze długa. Na razie opracowano projekt nowelizacji, który trafił do konsultacji publicznych. Ze względu na czas niezbędny do stworzenia portalu, rozpocznie on funkcjonowanie dopiero 20 miesięcy od ogłoszenia ustawy. Do użyteczności portalu potrzebne będzie jeszcze zasilenie go w dane, co będzie następować sukcesywnie później. W związku z czym na skorzystanie z dobrodziejstw takie portalu przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.