Sądy za najmem krótkoterminowym w fundacji rodzinnej, fiskus oporny
Pomimo kolejnego, pozytywnego wyroku ws. najmu krótkoterminowego w fundacji rodzinnej, fiskus dalej staje okoniem. WSA w Gliwicach wskazuje jednoznacznie – przepisy nie różnicą najmu długoterminowego od krótkoterminowego. Obiema formami fundacja rodzinna może się zajmować.
Nieważne czy długo- czy krótkoterminowy, ważne, że najem
W kwietniowym wyroku WSA w Gliwicach po raz kolejny potwierdza, że fundacja rodzinna może zajmować się najmem krótkoterminowym. Wbrew temu, co często sądzi fiskus – przepisy o fundacji rodzinnej nie odróżniają najmu długoterminowego od krótkoterminowego. Obie formy są dopuszczalne dla fundacji rodzinnej i powinny nieść te same konsekwencje.
W ocenie Sądu brak jest podstaw do różnicowania skutków podatkowych najmu i najmu krótkoterminowego w odniesieniu do fundacji rodzinnych, albowiem w art. 5 ust. 1 pkt 2 u.f.r. nie zastrzeżono kryteriów zwyczajowego zawarcia umowy w formie pisemnej, uiszczenia kaucji zabezpieczającej oraz dłuższych okresów czasowych. Brak jest tam również kryteriów odwołujących się do klasyfikacji PKWiU. Wskazany przepis, w którym przewidziano dopuszczalny zakres działalności polegającej również na udostępnianiu mienia do korzystania na innej podstawie niż najem lub dzierżawa potwierdza brak podstaw do wyłączenia z tej działalności krótkoterminowego najmu lokali
Wyrok WSA w Gliwicach I SA/Gl 1191/24

Fiskus na wojnie z najmem krótkoterminowym
Pomimo tego, że stanowisko WSA w Gliwicach wpisuje się w szerszą linię orzeczniczą, organy podatkowe nie dają za wygraną. Niestety cały czas widzimy niekorzystne interpretacje podatkowe przyrównujące najem krótkoterminowy do usług hotelarskich.
Spór nie ma wymiaru tylko akademickiego. Przypomnijmy, fundacje rodzinne nie mogą zajmować się dowolnym rodzajem działalności gospodarczej. Fundacja zasadniczo ma pełnić rolę pasywnego inwestora, tzn. nie ma prowadzić aktywnej działalności gospodarcze. Wykroczenie poza zakres dopuszczalnej działalności generuje sankcyjną stawkę CIT na poziomie 25%.
Przepisy ustawy o fundacji rodzinnej przewidują najem, dzierżawę oraz udostępnianie mienia do korzystania jako dopuszczalne formy działalności gospodarczej. Z jakiegoś powodu, Krajowa Informacja Skarbowa twierdzi, że najem krótkoterminowy to nie najem… Cóż, na szczęście sądy nie kupują tego absurdu.