Spółka przekształcona może korzystać z preferencyjnych warunków estońskiego CIT

NSA przesądza, że spółka powstała w wyniku przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej powinna być traktowana, jak rozpoczynająca działalność. Oznacza to, że taka spółka może korzystać z preferencji dot. minimalnego zatrudnienia wymaganego do korzystania z e-CIT.

Spółkę przekształconą traktujemy tak, jak nowy podmiot

NSA ostatecznie rozstrzygnął, jak należy traktować spółkę z o.o. powstałą na skutek przekształcenia jednoosobowego przedsiębiorcy. Zgodnie z rozstrzygnięciem sądu, taką spółkę trzeba traktować jako podatnika rozpoczynającego działalność. Oznacza to, że spółka będzie mogła korzystać z preferencji związanych ze stosowaniem ryczałtu od dochodów spółek popularnie zwanego estońskim CIT’em (e-CIT). Wyrok jest o tyle istotny, że do tej pory fiskus wielokrotnie wyrażał zdanie odmienne. Zdaniem organów podatkowych, spółka przekształcona kontynuuje działalność przedsiębiorcy sprzed transformacji i z tego powodu nie może korzystać z preferencji.

Korzystne dla podatników stanowisko, sąd I instancji uzasadnił na kilka sposobów. WSA zwrócił uwagę na to, że pierwszy rok po przekształceniu będzie faktycznie dla spółki pierwszym rokiem podatkowym bowiem wcześniej nie istniał podatnik CIT (przedsiębiorca jest tylko podatnikiem PIT). Sąd przypomniał również historyczne zapisy ustawy o CIT, która kiedyś wykluczała spod e-CIT podatników powstałych na skutek przekształcenia. W przypadku preferencji, ustawodawca nie zastosował takiej samej techniki legislacyjnej.

…w świetle ustawy o CIT „podmiot rozpoczynający prowadzenie działalności to podmiot, rozpoczynający prowadzenie działalności opodatkowanej podatkiem dochodowym od osób prawnych, podlegającej reżimowi ustawy o CIT, a nie działalność w ogóle.

I SA/Wr 105/24 – Wyrok WSA we Wrocławiu

Preferencyjny e-CIT dla firm przekształconych

Spór dotyczył całkiem istotnej preferencji, która ma znaczenie dla firm chcących korzystać z estońskiego CIT’u. Standardowo możliwość wdrożenia e-CIT zastrzeżona jest dla podmiotów, które zatrudniają co najmniej 3 pracowników na pełen etat (lub ekwiwalent). Podmioty rozpoczynające działalność mają ulgę w zakresie tego warunku. W pierwszym roku nie muszą zatrudniać nikogo, w drugim jedną osobę, zaś w trzecim dwie. Trzy etaty muszą pojawić się dopiero w czwartym roku działalności.

Dzięki rozstrzygnięciu NSA, znacznie więcej podmiotów uzyska możliwość korzystania z estońskiego CIT’u. Wyrok stanowi dodatkowy argument przemawiający za przekształceniem jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. Pamiętajmy, że estoński CIT to znacząca preferencja podatkowa w stosunku do zwykłego opodatkowania. Spółki korzystające z tego modelu uiszczają tylko podatek od zysku konsumowanego. Środki reinwestowane nie podlegają opodatkowaniu. Nadto efektywna stawka podatkowa jest odczuwalnie niższa normalnie. Estoński CIT zdecydowanie warto brać pod uwagę!