Zagraniczny fundusz inwestycyjny ze zwolnieniem z CIT

Zagraniczny fundusz inwestycyjny ze zwolnieniem z CIT! TSUE orzeka, że polskie warunki zwolnienia z CIT dla funduszy zagranicznych są niezgodne z prawem unijnym. Wymóg, aby fundusz inwestycyjny był zarządzany zewnętrznie ogranicza swobodę przepływu kapitału. Wdrożenie wyroku czyni Polskę bardziej atrakcyjną do inwestycji przez zagraniczne fundusze.

Spór o zarządzanie zagranicznym funduszem inwestycyjnym

Przełomowe rozstrzygnięcie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej zapadło na gruncie luksemburskiej spółki akcyjnej. Działający w tej formy fundusz inwestycyjny wystąpił do polskiego fiskusa o interpretację podatkową. Pytanie dotyczyło tego, czy fundusz może skorzystać ze zwolnienia z CIT przewidzianego dla zagranicznych instytucji wspólnego inwestowania.

Skorzystanie ze zwolnienia wymaga spełnienia kilku warunków. Luksemburski fundusz uważał, że mieści się w wymogach z czym nie zgodził się KIS. Zdaniem fiskusa, na sprawie zaważył sposób zarządzania funduszem. Polskie przepisy przewidują ulgę dla podmiotów zarządzanych zewnętrznie. Tym czasem fundusz luksemburski zarządzany był wewnętrznie – przez swój zarząd.

Sprawa trafiła najpierw do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Ten z kolei powziął wątpliwości co do zgodności polskich przepisów z prawem unijnym i skierował sprawę do Trybunału w Luksemburgu.

Polskie przepisy naruszają swobodę przepływu kapitału

TSUE stwierdził, że wprowadzenie wymogu dotyczącego sposobu zarządzania funduszem inwestycyjnym narusza swobodę przepływu kapitału. Skoro bowiem fundusz luksemburski działał zgodnie z przepisami prawa swojej siedziby, to nie powinien być z tego tytułu „karany” przez polski system podatkowy. Jednocześnie Trybunał nie dopatrzył się żadnych wyższych wartości, które przemawiałby za utrzymaniem gorszej pozycji zagranicznych funduszy zarządzanych wewnętrznie względem takich, które są zarządzane zewnętrznie.

Polskie przepisy podatkowe nie powinny zniechęcać zagranicznych funduszy do inwestowania w Polsce. Istotą swobody przepływu kapitału jest właśnie możliwość konkurencyjnego inwestowania w całej Unii Europejskiej. Rozstrzygnięcie Trybunału staje w obronie zagranicznych funduszy inwestycyjnych, które zdecydowały się inwestować w akcje spółek notowanych na GPW, obligacje wyemitowane przez polskie spółki kapitałowe oraz obligacje emitowane przez państwo polskie.