Zakaz amortyzacji w toku niezgodny z konstytucją
Zakaz amortyzacji w toku jest niezgodny z konstytucją – orzekł Trybunał Konstytucyjny! Zgodnie ze stanowiskiem Trybunału wprowadzenie zakazu amortyzacji podatkowej nieruchomości rozpoczętej przed zmianą przepisów narusza konstytucyjną zasadę ochrony interesów toku. Wyrok zapadł na kanwie amortyzacji od nieruchomości nabytej w drodze darowizny. Niemniej rzuca on nowe światło na kwestię wprowadzonego w 2022 r. zakazu amortyzacji budynków i lokali mieszkalnych.
Amortyzacja to interesy w toku
Świeżym wyrokiem Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż przepisy wprowadzające zakaz kontynuowania amortyzacji podatkowej aktywów nabytych nieodpłatnie w drodze darowizny są niekonstytucyjne. Jeżeli amortyzacja się rozpoczęła przed zmianą przepisów to należy ją traktować jako interes w toku. Jako fundamentalny element konstytucyjnej zasady demokratycznego państwa prawa traktuje się właśnie zasadę ochrony interesów w toku. Mówiąc prościej, konstytucja chroni nas przed zmianą reguł gry w jej trakcie.
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego zapadł w odniesieniu do przepisów wprowadzonych 1 stycznia 2018 r. Trybunał wypowiedział się w związku z pytaniem prawnym zadanym przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu. Rozstrzygnięcie Trybunałom otwiera drogę do odzyskania nadpłaconego podatku przez wszystkie osoby, które pozbawiono możliwości kontynuowania amortyzacji.
Co z amortyzacją nieruchomości mieszkalnych?
Wprawdzie Trybunał Konstytucyjny wypowiedział się co do przepisów z 2018 r. niemniej z utratą prawa do amortyzacji spotkaliśmy się na jeszcze większą skalę w 2022 r. Wtedy bowiem w ramach tzw. Polskiego Ładu wprowadzono powszechny zakaz amortyzacji budynków i lokali mieszkalnych (niektórych objął on dopiero od kolejnego roku).
Przepisy Polskiego Ładu w zasadzie zrobiły to samo, co okazało się kluczowe dla Trybunału Konstytucyjnego w listopadowym wyroku. Doszło bowiem do naruszenia zasady ochrony interesów w toku. Wszyscy, którzy nabyli mieszkania przed zmianą przepisów, planując swój biznes z uwzględnieniem amortyzacji podatkowej, zostali tego prawa pozbawieni. W związku z powyższym wnioski wynikające z aktualnego wyroku Trybunału można wykorzystać w walce, o amortyzację mieszkań utraconą w 2022 r.
O tym, że taka walka ma sens pisałem w sierpniu zeszłego roku. Już wówczas Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi orzekł podatnicy którzy nabyli nieruchomości przed uchwaleniem przepisów nowelizujących, wprowadzili je do środków trwałych i rozpoczęli ich amortyzację podlegają ochronie praw nabytych. Podatnicy dokonując pewnych inwestycji w poprzednim stanie prawnym mieli prawo być przekonani, że będą mogli kontynuować odpisy amortyzacyjne aż do momentu zakończenia amortyzacji.