Zwolnienie dywidendowe – jest interpretacja ogólna
Zwolnienie dywidendowe doczekało się interpretacji ogólnej Ministerstwa Finansów. Interpretacja wyjaśnia zasady stosowania zwolnienia partycypacyjnego z podatku od dywidendy wypłacanej przez polskie spółki zagranicznym podmiotom. Resort wydał interpretację po konsultacjach ze środowiskiem przedsiębiorców. Stanowisko powinno ograniczyć liczbę sporów z fiskusem
Kłopotliwe dywidendy do podmiotów zagranicznych
Polskie przepisy podatkowe dotyczące wypłaty dywidend implementują unijną dyrektywę PS o wspólnym systemie opodatkowania spółek dominujących i zależnych. Celem dyrektywy jest zwolnienie dywidend i innych zysków podzielonych wypłacanych przez spółki zależne ich spółkom dominującym z podatku potrącanego u źródła dochodu oraz wyeliminowanie podwójnego opodatkowania takiego dochodu na poziomie spółki dominującej. Chodzi wobec tego aby rozbudowana struktura kapitałowa nie powodowała kumulowanie się podatku dochodowego na każdym szczeblu drabinki korporacyjnej.
W konsekwencji polskie przepisy przewidują mechanizmy zwolnienia z podatku od dywidend wypłacanych na rzecz innej spółki o ile spełnione są pewne warunki. Podstawowym warunkiem jest posiadanie co najmniej 10% udziałów w spółce wypłacającej. Ponadto odbiorcą dywidendy musi być podmiot posiadający siedzibę w Państwie EOG, która jest podatnikiem podatku dochodowego od wszystkich swoich dochodów (odpowiednika CIT). Ostatnie, kłopotliwe zastrzeżenie polega na tym, że odbiorca dywidendy nie może korzystać ze zwolnienia opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania. Właśnie to ostatnie zastrzeżenie bywa przedmiotem sporów z fiskusem i stało się podstawą do wydania interpretacji ogólnej.
Resort finansów wyjaśnia jak stosować zwolnienie dywidendowe
15 listopada br. Minister Finansów wydał interpretację ogólną dotyczącą warunków stosowania zwolnienia partycypacyjnego. Zgodnie z interpretacją wspomniany warunek nie jest naruszony w sytuacji, gdy odbiorca dywidendy z innego państwa członkowskiego UE lub EOG korzysta ze zwolnienia podatkowego o charakterze przedmiotowym w stosunku do otrzymywanej dywidendy na podstawie przepisów podatkowych będących implementacją do ustawodawstwa krajowego postanowień Dyrektywy PS. Oznacza to, że nawet w sytuacji, gdy odbiorca dywidendy nie zapłaci od niej podatku w swoim kraju rezydencji podatkowej, zwolnienie z poboru podatku (partycypacyjne) od dywidendy w Polsce dalej obowiązuje.
Interpretacja ta jest zgodna z celem Dyrektywy PS. Chodziło bowiem o to, aby nie generować podatku od dywidend przy przekazywaniu zysku w ramach grupy kapitałowej niezależnie od tego, w którym kraju taki podatek miałby powstać. Miejmy nadzieję, że publikacja interpretacji finalnie zakończy spory o zwolnienie dywidendowe.