Sprawozdanie Rady Nadzorczej po nowemu
Sprawozdanie rady nadzorczej z jej działalności w październiku stanie się prawnym obowiązkiem organów nadzoru. Nowelizacja przepisów o ładzie korporacyjnym wskazuje co rada nadzorcza powinna w sprawozdaniu opisać. Dotychczas większość rad nadzorczych musiała sporządzać jedynie ograniczoną dokumentację. Szersze obowiązki obejmowały wyłącznie spółki giełdowe.
Nowy ład korporacyjny, nowe sprawozdanie
13 października 2022 r. w życie wchodzi całkiem spora nowelizacja Kodeksu spółek handlowych. Jednym z obszarów zmian jest nadzór korporacyjny. Rady nadzorcze otrzymają zupełnie nowe uprawnienia, które umocnią ich pozycje w spółkach. Szerzej o tym pisaliśmy jeszcze w maju.
Za większymi uprawnieniami kryje się jednak szersza odpowiedzialność. Znowelizowane przepisy oczekują od rady nadzorczej relacjonowania sposobu korzystania ze swoich kompetencji. W związku z powyższym organ nadzoru został zobowiązany do sporządzania rocznych sprawozdań na kształt tych, które przygotowuje zarząd. Sprawozdanie rady nadzorczej będzie musiało zawierać co najmniej:
- Wyniki oceny rocznego sprawozdania finansowego i sprawozdania z działalności spółki w zakresie ich zgodności z księgami, dokumentami i ze stanem faktycznym, a także wynik oceny wniosku zarządu dotyczącego podziału zysku albo pokrycia straty.
- Ocenę sytuacji spółki, z uwzględnieniem adekwatności i skuteczności stosowanych w spółce systemów kontroli wewnętrznej, zarządzania ryzykiem, zapewniania zgodności działalności z normami lub mającymi zastosowanie praktykami oraz audytu wewnętrznego.
- Ocenę realizacji przez zarząd obowiązków w zakresie samodzielnego informowania rady nadzorczej o sytuacji spółki.
- Ocenę sposobu sporządzania lub przekazywania radzie nadzorczej przez zarząd informacji, dokumentów, sprawozdań lub wyjaśnień, których zażądała rada nadzorcza.
- Informację o łącznym wynagrodzeniu należnym od spółki z tytułu wszystkich badań zleconych przez radę nadzorczą w trakcie roku obrotowego.
Jak było dotychczas?
Do tej pory KSH nakładało na rady nadzorcze tylko obowiązek przedstawiania wyników ocen sprawozdań przygotowywanych przez zarząd oraz oceny wniosku co do postąpienia z wynikiem finansowym spółki. Szerszą sprawozdawczość organu nadzoru przewidywały dobre praktyki spółek notowanych na GPW. Rady Nadzorcze spółek giełdowych muszą tworzyć sprawozdania zawierające następujące elementy:
- Informacje na temat składu rady i jej komitetów ze wskazaniem, którzy
z członków rady spełniają kryteria niezależności. - Podsumowanie działalności Rady i jej komitetów.
- Ocena sytuacji spółki w ujęciu skonsolidowanym, z uwzględnieniem oceny systemów kontroli wewnętrznej, zarządzania ryzykiem, compliance oraz funkcji audytu wewnętrznego, wraz z informacją na temat działań, jakie rada nadzorcza podejmowała w celu dokonania tej oceny
- Ocena stosowania przez spółkę zasad ładu korporacyjnego oraz sposobu wypełniania obowiązków informacyjnych.
- Ocena zasadności wydatków na wspieranie kultury, sportu, instytucji charytatywnych, mediów, organizacji społecznych, związków zawodowych itp.
- Informacje na temat stopnia realizacji polityki różnorodności w odniesieniu do zarządu i rady nadzorczej.
Jak więc widać, do sprawozdawczości rad nadzorczych spółek prywatnych przeniesiono jeden z najważniejszych elementów sprawozdania giełdowego. Chodzi mianowicie o ocenę sytuacji spółki. Z założenia, dokument ten powinien być najbardziej twórczym elementem sprawozdania. Ocena powinna przedstawiać niezależny pogląd członków organu. Organu, który funkcjonuje obok obok, a nie pod czy nad zarządem spółki.