Senat chce, aby fundacja rodzinna była kompatybilna z estońskim CIT

Senat zaproponował poprawkę do ustawy o fundacjach rodzinnych umożliwiającą współgranie tej instytucji ze spółkami w Estońskim CIT. Jeżeli rozwiązanie uzyska akceptację Sejmu, wówczas fundacja rodzinna wiele zyska jako model tworzenia wielopokoleniowego biznesu. Teraz wszystko w rękach posłów.

Senat chce, aby fundacja rodzinna była kompatybilna z estońskim CIT

Cały czas trwa proces legislacyjny ustawy o fundacjach rodzinnych. Jak wcześniej pisałem, projekt ustawy nie jest kompatybilny z mocno forsowanym przez Ministerstwo Finansów Estońskim CIT-em. Zgodnie z przepisami, w gronie wspólników spółki w Estońskim CIT mogą znajdować się tylko osoby fizyczne. Oznacza to, że wprowadzenie fundacji rodzinnej jako kolejnego wspólnika takiej spółki, pozbawiłoby ją wszystkich korzyści wynikających Estońskiego CIT-u.

W toku prac parlamentarnych, Senat 12 stycznia br. zaproponował złagodzenie warunków stosowania Estońskiego CIT-u. Zgodnie z uchwałą senacką ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych zostałaby zmodyfikowana w taki sposób, aby fundacje rodzinne mogły posiadać udziały w spółkach w Estońskim CIT bez szkody dla wybranej formy opodatkowania.

Zdaniem Senatu, uniemożliwienie fundacji rodzinnej korzystania z dobrodziejstwa tzw. estońskiego CIT jest aksjologicznie nieuzasadnione, a zakaz „łączenia” obydwu tych instytucji prawnych może spowodować, że polskie firmy rodzinne będą zmuszone do wyboru pomiędzy rozwojem a sukcesją, co trudno zaakceptować.

Uzasadnienie uchwały Senatu z 12 stycznia 2023 r.

Niestety marny może być los proponowanej poprawki. Komisja Gospodarki i Rozwoju na posiedzeniu z 24 stycznia br. zarekomendowała odrzucenie tej zmiany. Jeżeli Sejm zasugeruje się stanowiskiem Komisji – fundacja rodzinna pozostanie niekompatybilna z Estońskim CIT. Proces legislacyjny ustawy można śledzić tutaj.

Zmarnowana szansa?

Brak możliwości łączenia fundacji rodzinnej i Estońskiego CIT-u wygląda jak wylanie dziecka z kąpielą. Nowe rozwiązanie podatkowe zyskało mocno na popularności po zmianach wprowadzonych w 2022 r.  Za atrakcyjnością Estońskiego CIT przemawiają dwie podstawowe korzyści. Po pierwsze odracza on moment opodatkowania do chwili konsumpcji zysków. Po drugie, efektywna stawka opodatkowania dla właścicieli spółki jest niższa niż standardowo.

Wydaje się, że w starciu między korzyściami podatkowymi a przyszłą sukcesją będą z reguły wygrywać benefity bieżące. W efekcie fundacja rodzinna może mocno stracić na atrakcyjności. Szkoda bo co do idei oba rozwiązania są potrzebne i oczekiwane przez biznes. Nie pozostaje nic innego jak kibicować, aby postulaty Senatu przemówiły do Izby Niższej.

EDIT: Na posiedzeniu Sejmu z 26 stycznia 2023 r. Sejm odrzucił poprawkę Senatu, która miała pozwalać na kompatybilność Estońskiego CIT’u z Fundacjami Rodzinnymi. Spółka w reżimie Estońskiego CIT-u nie będzie mogła mieć w swoim gronie Fundacji Rodzinnej